Haber

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan’daki madende incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan’ın İliç ilçesindeki madende heyelanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yerlikaya, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “İlk tespitlerimize göre maalesef 9 işçimiz değişen yer kütlesinin altında kaldı ve işçilerimiz için arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Şu an itibariyle AFAD’dan oluşan 339 işçimiz bulunuyor. , JAK, TSK, EGM, Madenciler ve Sivil Toplum Kuruluşları bölgede bunları arıyor.” “Kurtarma görevlileri de dahil olmak üzere toplam 827 işçi görev başında” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bölgeye giderek, Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen heyelanda incelemelerde bulundu. Yerlikaya, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Erzincan İliç’te heyelan meydana gelen bölgede incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geldik. İlk tespitlerimize göre ne yazık ki 9 işçimiz kayan toprak kütlesinin altında kaldı ve işçilerimizi arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Olayın ilk dakikalarında Erzincan, Erzurum, Sivas, Tunceli İl AFAD Müdürleri, Sivas, Erzurum, Rize ve Diyarbakır Birim Müdürleri atandı.Şu an itibarıyla 339’u arama kurtarma görevlisi olmak üzere toplam 827 personel görev yapıyor. AFAD, JAK, TSK, EGM, Madenciler ve Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan bölge.

Ayrıca 562 araç, 5 drone, 2 KBRN aracı, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeğiyle arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor.

Enkaz altında kalan kişilerin tespiti amacıyla portatif takip sistemleri, yer radarı gibi ekipmanlar kuruldu; Bölgeye dezenfekte ve seyyar adaptasyon kamyonu görevlendirildi. Madencilerimize, Erzincan’a ve Milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu