Haber

BM Barış İçin Dinlerarası Dua Töreni Düzenledi

Cuma günü, Birleşmiş Milletler (BM) Hristiyanların Paskalya’yı kutladığı, Yahudilerin Fısıh Bayramı’nı, Müslümanların Ramazan’ı ve Sihlerin Vaisakhi’yi kutladığı bir zamanda, ruhani takvimde özel bir zamanda barış için din ortası bir dua düzenledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açılış konuşmasında bugün barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.

SES (İngilizce): ANTONIO GUTERRES, BM Genel Sekreteri:

“Korkunç ayrılıkların olduğu bir dönemde, bugün ortak bir amaç için buradayız. Eşsiz bir anda, Hristiyanların Paskalya’yı, Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nı ve Sihlerin Vaisakhi bayramını kutladıkları Ramazan’ın son Cuma gününün ortasına geliyoruz.

Takvim bile bir birlik ilanı gönderiyor: insanlar için birleşin, gezegenimiz için birleşin, barış için birleşin.

Bugün barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Savaş ve çatışmalar yıkıma, yoksulluğa ve açlığa neden oluyor ve on milyonlarca insanı evlerinden sürüyor. İklim kaosu her yerde. Barışçıl ülkeler bile büyük eşitsizlikler ve siyasi kutuplaşmanın pençesinde.

Bugün, tüm inançların yenilendiği bu mübarek anda, yol gösterici yıldızımız ve en değerli davamız olan barış için kalplerimizi ve seslerimizi yükseltelim. İnsanlık ailesini birleştiren ortak inanca sımsıkı sarılalım. Topluluklar ve ülkeler olarak bir araya gelelim. Barış için dua edelim.”

Guterres’in sözlerini Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm, İslam ve Sihizm inanç liderlerinin barış duaları izledi.

Etkinlik, Ziyaretçiler Meydanı’ndaki BM Genel Merkezi’nde, barışın muhtemelen en bilinen simgesi olan Düğümlü Kollar heykelinin önünde gerçekleştirildi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri, BM Genel Merkezi’nden bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu